Pera Palas'ta Gece Yarısı...

Güncelleme tarihi: 14 Mar

3 Mart 2022 tarihinde, online film ve dizi izleme platformu olan Netflix'te seyircilerle buluşan ve kısa zamanda büyük ses getiren dizi Pera Palas'ta Gece Yarısı, tarihi dram türünde bir dizidir. Charles King'in Midnight at the Pera Palace kitabından Uyarlanmıştır.

Dizinin konusuna gelirsek, genç bir gazeteci olan Esra, Pera Palas hakkında yazı yazmak için görevlendirilir. Otelin müdürü Ahmet, Esra'ya otel ile ilgili çok ilginç bir hikaye anlatır. Esra, Agatha Christie hayranıdır ve bu hikaye onunla ilgilidir. Anlatılana göre, Christie bu odada kalırken on bir gün ortadan kaybolur. Bu 11 günlük kayboluşun sonunda ortaya çıkan Christie bunun ardından Doğu Ekspresi Cinayeti isimli romanını yazmıştır. Esra, Agatha Christie'nin 411 numaralı odada kaldığını öğrenir. Gece yarısı bu odada hayaller kurarken saat 00:00 olduğunda ufak çaplı bir sarsıntı olur ve Esra kendini 1919 yılında Mustafa Kemal Atatürk'e yapılmak istenen bir suikastı önlemeye çalışırken bulur.

gif

Ben, diziyi tek oturuşta severek izledim. Oyunculuklar güzeldi ve artık kalıplaşan yaz dizisi formatından farklı olduğu için daha da bir ilgimi çekti. Özellikle Mustafa Kemal sahnelerinde tüylerim diken diken oldu. Keşke daha çok Mustafa Kemal sahnesi olsaydı diye de içinden geçiren tek kişi ben değilimdir. Kurtuluş savaşı planlarından biraz bahsetse, etrafındakilere gizli toplantılarda düşüncelerini anlatsa bence hoş olurdu. Mustafa Kemal'e sarılma sahnesinde, büyük hayranı olduğumdan mıdır bilinmez ama duygu bana çok güzel geçti. O an biraz gözlerim doldu ve biraz da kıskandım, ben de sarılmak isterdim, teşekkür etmek isterdim, şu an bu yazıyı yazabilmem bile onun sayesindedir. Kendisini saygı ve rahmetle anıyoruz.


Özellikle asker ve polis üniformaları olmak üzere, dizide kostümler çok güzeldi. Mekan tasarımları da ona keza çok hoştu.


Dizinin sonunda Esra'nın baktığı resimde Nazi sembolleri görünüyordu. Eğer 2. Sezon çıkarsa büyük ihtimalle 2. Dünya Savaşını anlatacak. İkinci sezonunu sabırsızlıkla bekliyorum.119 görüntüleme4 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör