Mükemmel bir Reşat Nuri Güntekin kitabı; ACIMAK

Güncelleme tarihi: 14 Mar


SAHİ HER ŞEY GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ MİDİR??

Zehra küçük bir kasabada görev yapan çalışkan, idealist ve saygı duyulan bir öğretmendir. Fakat acımasızdır. Nedeni ise babasına duyduğu kin ve nefret duygusudur.

Mürşit bey dürüst, çalışkan ve vicdanlı biridir. Anadolu'nun çeşitli yerlerinde memuriyet ve kaymakamlık yapar. Bir gün karşısına ölen iş arkadaşının kızı çıkar. Onu çok beğenir ve evlenirler. Başlarda melek gibi görünen eşi ve kaynanası aslında maddiyata ve gösterişe çok düşkündür. Mürşit bey onları mutlu edebilmek için rüşvet almaya ve hırsızlık yapmaya başlar. Zamanla kendisine olan bütün saygısını yitirir. 5 yıl hapis yatar. Mürşit bey, çoktan her şeyin farkına varmıştır, fakat iki kızını çok sevdiği ve geleceklerinden endişe duyduğu için katlanır. Kızları ananelerinin babalarını kötülemeleri yüzünden babalarını sarhoş tembel ve acımasız biri olarak tanırlar ve nefret ederler. Mürşit bey kızı Feriha öldükten sonra sokaklarda yaşamaya başlar. Eski bir arkadaşıyla karşılaşır ve arkadaşı ona yardım etmek ister, oda kızı Zehra’yı bir yatılı okula yazdırması için rica eder. Bu sayede eşi ve kaynanasının kötülüklerden kızını korumayı amaçlar.

Her şey babasının ölüm döşeğinde Zehra'yı İstanbul’a çağırması ve Zehra'nın babasının anı defterini okumasıyla anlaşılır. Zehra Öğretmen annesinin, anneannesinin ve babasının gerçek yüzünü öğrenir. Ölen Babasının üstündeki örtüyü açar ağlar ve af diler…

Artık hiç bir eksiği kalmamıştır. Acımayı öğrenmiştir

Kitap bittiğinde kendimi boş boş duvara bakarken buldum. Aslında hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı ve yanlış evliliğin insanların hayatını darmadağın ettiği gerçeği ile yüz yüze geldim.

MUTLAKA OKUYUN VE OKUTUN !!!

30 görüntüleme2 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör