CRASH LANDİNG ON YOU !

Güncelleme tarihi: 8 Mar


GÜNEY KORE DİZİLERİNE TARAFIMDAN SERT İNİŞ


Bugün karşınıza; büyük bir ön yargı beslediğim, asla izlemem diye düşündüğüm, kültürlerine, özellikle yemek kültürlerine çok uzak olduğum bir güney Kore dizisiyle geldim. İsmi konusuna münhasır, biraz dram, biraz komedi, biraz aşk, biraz da ilginç olan ve İlk defa izlediğim Kore dizim: CRASH LANDİNG ON YOU!

Dizinin başrollerinde ; tüm karizmasıyla ve asker formasının bir insana ne kadar yakışabilir temalı görüntüsüyle, Hyun Bin ve gerek ten renginin beyazlığı, gerekse gülüşündeki sıcaklığını gördükçe içinizi ısıtan, Son Ye-Jin var.


gif

Gelelim dizimizin konusuna. Başrol kızımız bir kozmetik firmasının isim annesi, aynı zamanda milyon dolarlık şirketi olan, güçlü ancak ailesi tarafından yalnız bırakılmış, özellikle ağabeylerinin aç gözlülüğü yüzünden ailesine uzak duran, yerli dizilerden alışık olmadığımız bir kavram, kadın patron. Bir gün başrol kızımız; kendi firmasının ürettiği spor kıyafetleri denemek için paraşütle gezerken, ansızın fırtına çıkıyor ve kendisini Kuzey Kore - Güney Kore arasındaki askeri bölgenin kuzey tarafında buluyor. Tabi ki burada romantik komedinin değişmeyen unsuru karizmatik erkeğimiz kızımızı buluyor ve öldürülebileceği için onu kendi evine götürüp saklıyor. Bu bağlamda Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki dünyanın farkını dizi çok güzel işliyor. Açıkçası imkansız ask hikayeleri çok sıradan geldiği için dizinin en çok zevk alarak izlediğim bölümü, şüphesiz bu iki bölgenin topraklarının çok yakın olması, hatta tek devlet olmalarına karşın ikiye bölünüp bambaşka hayatlar yaşamalarıydı. Bu dizi bende o kadar merak uyandırdı ki Kuzey Kore hakkında birçok yazı okudum, yanı sıra röportaj ve video izledim. Dizide abartıldığını düşündüğüm şeylerin de aslında gerçek olduğunu görmek beni çok etkiledi.


gif

Dizi 16 bölüm ve bölümler birer saatten oluşuyor. Kızın askerin evinde saklandığı bölümlerde; askerin erleri ve mahallede ki kadınlar arasında geçen bölümler oldukça eğlenceli, insanın içini ısıtan cinsten. Bu yazıdan sonra izlemek isterseniz diye çok fazla ayrıntıya girmiyorum. Benim en sevdiğim bölümler; Kuzey Koreli askerlerin Güney Kore ile tanıştığı bölümlerdi. Yeni keşfettikleri her şeye olan ilgileri, internetin bile olmadığı, her gece elektriklerin kesildiği memleketlerinden bir anda teknolojiye kafa tutan, üstelik güneyde çok zengin olan kadının imkanlarından yararlanırken düştüğü çocuksu hallerdi. Zaman zaman kahkaha atacağınız, zaman zamansa duygulanacağınız harika bölümler var.

Dizinin en sevmediğim yanıysa ki muhtemelen Kore’de çok tutulan, çok sevilen bu aşk için ölümü göze alma halleriydi. Biraz gerçekçi yanım olduğundan mıdır bilmem ama ağır aşk sahnelerinde beni hep gülme tutar.

Neyse Kore dizisi sevenler için harika, hiç izlememiş olanlar içinse sadece bir tavsiye bu yazı. Eğer sizde benim gibi Netflix’te keyifli vakit geçirmelik mini dizi arıyorsanız Asya yapımları derdinize çare olabilir. Yolunuz düşerse CRASH LANDİNG YOU dizisine muhakkak şans verin..


gif

18 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör