Şato - Franz Kafka

Güncelleme tarihi: 26 Eyl

Kitabın ana karakteri K., kadastrocu olarak bir köye atanır. Köylüler başta kadastrocu olduğuna inanmasalar da şato görevlisinin yardımcısı şatoyu aradığında kadastrocu olduğu anlaşılır.

Bir hana yerleşir ama köylüler yabancılara pek sıcak bakmazlar. Görevi hakkında bilgi almak için şatoya gitmek istediğinde köylülere şatonun yolunu sorar, şatoya giden yolu tarif etseler bile kimse onu şatoya götürmek istemez. Akşama doğru Arthur ve Jeremias adında iki genç adam gelir. K.’ye onun asistanları olduklarını söylerler. K. onları daha önce hiç görmemiş olsa da, kuşkusuz onları kendi hizmetinde kullanmayı kabul eder.

Ertesi sabah Barnabas adlı bir haberci K.’ye Klamm adındaki bir memurdan mektup getirir. Mektup, K.’nin görevleriyle ilgilidir. K., Barnabas’tan kendisini şatoya götürmesini ister, birlikte yola çıkarlar ama Barnabas onu şatoya değil kendi evine götürür. Barnabas’ın ailesiyle tanışan ve bunu biraz tuhaf bulan K., başka bir handa kalmaya gider. Handa beylerden başka kimsenin kalamayacağını öğrenen K. en azından meyhaneye uğrar. Orada çalışan kız Freida ile tanışır ve ona âşık olur. Freida, sabah ona bir mektup gönderen memur Klamm’ın metresidir. K., Klamm ile konuşmak için Freida’yı kullanmaya çalışır ama yapamaz. İleride Freida ile nişanlanırlar.


Bir gün K. hala göreviyle ilgili hiçbir şey bilmediği için köy muhtarına gider. Muhtar, köyde kadastrocuya gerek olmadığını söyler. Bunun üzerine K. Klamm’dan mektubu çıkarır ve muhtara gösterir, ancak muhtar mektubun geçerli olmadığını söyler ve K’yi gönderir. Birkaç gün sonra muhtar K’ya haber gönderir. Köy okulu hademeliği boştur ve isterlerse nişanlılarıyla birlikte orada çalışabileceklerini söyler. Bunu kabul eder. O ve Freida okula yerleşir ve işe başlarlar. Ancak bir süre sonra patronları onlara çok kötü davrandığı için işten ayrılırlar.


Bir gün K., Klamm’ın kızağını hanın kapısında görür. Ancak her yeri aramasına rağmen Klamm’ı bulamaz. Ertesi gün K.’yi sorguya çağırırlar. Sorgulama sırasında uyuya kalan K., suçunun ne olduğunu ve neden sorgulandığını bilmiyordur. Daha sonra hancının karısı onu yanına çağırır ve onun aslında bir kadastrocu olmadığını söyler. K. ne diyeceğini bilemez.

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör