Çingenelerin Hanım Efendisi Zİba

Güncelleme tarihi: 14 Mar

Yazarımız Ahmet Mithat efendi, ta ezelden, çingenelerin insan bile sayılmadığı 1887 yılından bize müthiş bir öngörüyle sesleniyor. Ey medeniyet dönemi, önyargıları, kişiye göre ahlakçılığı, ırkçılığı biz bu dönemde yenemedik ama siz muhakkak yenin diyor. Fakat bunu gönül rahatlığıyla başardık diyemiyorum. Bu da bizim ayıbımız olsun.

gif

Kitaba gelecek olursak; Şems Hikmet beyin, güzel bir çingene kızına olan aşkını anlatıyor. Bu eser sıradan bir aşk hikayesi değil, aynı zamanda toplumsal normlara meydan okuyor. Etnik kökenden insanlar arasındaki ayrıma, farklı olanı dışlama ve en önemlisi de;

asıl terbiye insan yaradılışından mı gelir, sonradan mı öğrenilir? Bize bunu öğretiyor.

Dikkat çekici hususlar; Şems Hikmet ve eniştesi Rakım efendi arasındaki diyaloglar adeta doğu ile batının vücut bularak birbirlerine tüm gerçekliğiyle karşı koyması gibi.

Eserin son satırları okuyucuya darbe vurur cinsten. Kesinlikle okuyup ders çıkarılması gereken kitaplardan biri Çingene.


"Bir hatayı daha büyük bir hatayla düzeltmeye çalışmak; o hatadan daha korkunç neticelere yol açar"23 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör